הסלולרי כארנק – NFC, הדבר הגדול הבא

בכל העולם המערבי, בן אדם ממוצע מן היישוב יוצא מביתו עם לפחות 3 פריטים חיוניים הצמודים אליו בכל עת – מפתחות, ארנק ומכשיר סלולרי. בכל מקום פרט לדרום קוריאה ויפן, כמובן, שם הארנק הפך ממזמן לפריט אופציונאלי. בתהליך ההאחדה של 3 הפריטים האלה (גם זמנו של המפתח יגיע), הארנק נפל ראשון. בזמן שביפן ודרום קוריאה משלמים ברכבת התחתית בעזרת הסלולרי כבר קרוב לעשור, 2011 סוף סוף מסתמנת כשנת מהפך בכל מה שקשור בתשלומים דרך המכשיר הסלולרי, עם ההשקה הצפויה של NFC  בסמארטפונים העתידיים.

NFC  (Near Field Communication) היא טכנולוגיה אלחוטית בטווח קצר (עד 4 ס"מ) המאפשרת ביצוע תשלומים והעברות כספים דרך המכשיר הסלולרי. גוגל הודיעה כבר ב-2010 שכל מכשירי אנדרואיד מגירסה 2.3 ומעלה יתמכו ב-NFC, ולא מזמן הצטרפה לפורום הבינ"ל העוסק ב-NFC, על מנת לקדם את הנושא עוד יותר. RIM אמורה לשחרר מכשיר בלקברי תומך NFC ב2011, וכמוה גם אפל, במכשיר האייפון 5 שיושק בקיץ או בסתיו הקרוב. גם ספקים קמעונאיים דיגיטליים דוגמאת אמאזון הודיעו על ביצוע אינטגרציה שתאפשר קבלת מידע ורכישה במחיר אלטרנטיבי בברקודים שייסרקו בחנויות. ניסויים הבוחנים את היתכנות הטכנולוגיה החדשה נערכים כמעט בכל מקום על הגלובוס. ישראל, הפתעה גדולה, עדיין לא משתתפת בניסויים הללו.

הפוטנציאל של NFC עצום: הטכנולגיה החדשה מאפשרת לסלולרי להחליף את כרטיס האשראי לחלוטין, לקרוא ולהחליף מידע עם מכשיר אחר (Peer-to-Peer) ולקרוא מידע על כרטיסים או תגים. הפוטנציאל הכלכלי הגדול ביותר טמון כמובן ביכולת לבצע תשלומים דרך המכשיר. התחזית לשוק התשלומים העולמי בסלולר עומדת על יותר 50 מיליארד דולר בשנת 2015. המפעילים הסלולריים כבר נערכים לכך (AT&T, Verizon ו-T-Mobile, המפעילות הגדולות בארה"ב, כבר הקימו שירות תשלומים משותף התומך בNFC). מובן מאליו שגם חברות כרטיסי האשראי, יצרניות הטלפונים (ויזה העולמית וסמסונג עובדות על מיזם משותף התומך בNFC  לקראת אולימפיאדת 2012 בלונדון) ויצרניות מערכות ההפעלה הסלולריות יירצו לתפוס לעצמן נתח בשוק הגדל הזה. גם חברות הסליקה יצטרכו להיערך ולשנות את תפיסת העולם שלהן, ובוודאי גם את הטכנולוגיה עליהן היא מבוססת. לא יהיה מוגזם להניח שכניסה והטמעה של NFC  במכשירים סלולריים, ביחד עם מכשירים המסוגלים לקרוא ולתקשר איתם בבתי העסק, תיצור לא פחות ממהפיכה צרכנית בשנתיים-שלוש הקרובות. אל תתפלאו אם בתוך 5 שנים הטלפון הסלולרי יהפוך לאמצעי התשלום המוביל בעולם המערבי והביזנס הגדול ביותר בתחום הסלולר אחרי המכשירים עצמם. כמה חבל שישראל, שנמצאת שני צעדים קדימה בכל הנוגע לפיתוח טכנולוגיה, תאחר משמעותית בהטמעה שלה.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked