סיפור הצלחה: אפליקציית Instagram

בעולם האפליקציות לסמארטפונים בכלל ולאייפון בפרט, אחת מהקטגוריות הפופולריות ביותר היא קטגוריות אפליקציות צילום, המאפשרות לערוך, לשפר ולשתף את התמונות המצולמות במכשיר. אפליקציות צילום לא רק מאוד פופולריות, אלא גם שונות מאוד במה שהן מציעות למשתמש, בעיקר במניפולציות האפשריות שבעזרתן ניתן לערוך את התמונה. ובכל זאת, מבין אלפי האפליקציות האלה, המצליחה ביותר הינה ללא ספק Instagram, שחוגגת כעת ציון דרך משמעותי – 150 מליון תמונות שהועלו דרכה.

כמו בחלק ניכר מסיפורי ההצלחה, אפליקציית Instagram נוצרה ע"י שני מפתחים עם שאיפות שונות לחלוטין. המפתחים, קווין סיסטורם ומייק קריגר, הצליחו לגייס $500,000 לצורך בניית אפליקציה בשם Burbn, שאמורה לספק שירותים מבוססי מיקום. Burbn העתידנית שנבנתה לאורך זמן על בסיס HTML 5, כללה שירותים מגוונים אך בשלב מסוים הרגישו סיסטורם וקריגר שהיא אינה מספיק טובה, ושכמות היישומים שהיא מכילה מסבכת אותה, והופכות אותה ליישום שאינו מספיק מושך עבור המשתמשים. בנוסף, התחרות הגוברת בתחום האפליקציות מבוססות המיקום, דוגמת Foursquare ו-GoWalla הבהירה לשני המפתחים שכדאי לשנות כיוון. הם החלו "לגלח" מהאפליקציה המקורית את כל השירותים המוצעים, עד שלבסוף נשארו עם יכולות הצילום והשיתוף ברשתות חברתיות. זאת הייתה הולדתה של Instagram. המיקוד ביכולות הצילום הוליד את האפליקציה הנוכחית, על שלל הפילטרים שלה, ויכולות השיתוף המהירות. השאר, כאמור, היסטוריה – Instagram הושקה בAppstore בתחילת אוקטובר 2011 והחלה לצבור משתמשים במהירות. כיום, לאחר קצת יותר מ-10 חודשים, יש לInstagram יותר מ-7 מליון משתמשים. היא תומכת ב-9 שפות (כולל סינית), ומעל 10 תמונות מועלות דרכה בכל שנייה. רק לשם השוואה – לאפליקציית Foursquare הפופולרית לקח יותר מ7 חודשים להגיע ל… 60,000 משתמשים. מדובר באפליקציות שונות כאשר הדמיון בינהן הוא בעיקר ביכולות השיתוף, אך בכל קנה מידה מדובר בהצלחה עצומה. כה גדולה, עד כי שהשימוש באפליקציה כבר חרג מזמן מן הגבולות הדיגיטליים שלו, כגון תערוכות צילום של תמונות העושות שימוש באופן בלעדי בInstagram.

מעבר לחשיבות של בניית אפליקציה ממוקדת ויעילה, הלקח למפתחים רחב עוד יותר – לא רק המיקוד חשוב, אלא גם היכולת לקחת צעד אחורה, לבחון את המוצר באובייקטיביות, ולהיות מסוגל לשנות כיוון. לסיסטורם לקריגר זה הצליח, בגדול.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked